Ahogy már jeleztem, a sok balhés ügyük után, már komoly mozgalom alakult ki az OTP bank károsultjai és a hozzájuk csatlakozó felháborodott állampolgárok népes csoportjából. A visszajelzések alapján, ma már tudható, hogy rengetegen hagyták ott a csak Nagyúrnak csúfolt bankot.
Duplán adóztatnak a bankok?
2008-03-05 09:45:112 hozzászólás
Egy szerintem végtelenül korrekt cikk jelent meg a HVG honlapján, melynek címe:
Duplán adóztatnak a bankok!?
http://hvg.hu/gazdasag/20080305_orokosodes_ertekpapir_bank_APEH.aspx
A három oldalas cikk több oldalról is körüljárja a témát, három (netes) oldalon keresztül foglalkozik azzal, hogy:
„A kamatadó bevezetése óta többeket ért az a meglepetés, hogy néhány hazai pénzintézetnél az örökölt értékpapírok teljes összege után 20 százalék kamatadót is levonnak. A korrekcióra csak azután kerülhet sor, hogy az örökös igazolja az illeték befizetését.„ (HVG)
Én nem is szeretnék ezzel kapcsolatban most többet mondani, el kell olvasni a cikket, majd elgondolkodni azon, hogy mi ügyfelek, meddig hagyjuk, hogy azt csináljanak velünk a Bankok, amit akarnak!
Végezetül a cikk utolsó két bekezdésére szeretném felhívni a figyelmet:
„Piroska ügyvédje, Boda Anikó viszont úgy gondolja, hogy az illetékhivatal felé fennálló fizetési kötelezettséget nem lehet összekapcsolni a kamatadó érvényesítésével. A két dolog teljesen különálló intézmény. Az ügyvédnő úgy véli, hogy a kamatjövedelem fogalmát – egyebek mellett az szja törvény is – pontosan meghatározza. Véleménye szerint teljesen téves az a megközelítés, amely az illeték megfizetéséhez köti a kamatadó érvényesítését. Az örökölt értékpapírok bekerülési ára (a szerzési érték) nem nulla forint, hanem a hagyatékátadó végzésben meghatározott összeg (az illeték alapja).
Bár a bankok a túlvont kamatadó korrekcióját visszafizetik az ügyfeleknek, több, általunk megkérdezett jogász úgy véli, hogy a pénzintézetek nem jogosultak összevonni az illetékfizetési kötelezettséget a kamatadó levonásával. Marosi Andrea, az Adózóna szakértője lehetségesnek tartotta, hogy a bíró joggyakorlat fogja majd eldönteni, miként is kell eljárni az ilyen ügyekben.”