OTP-és vagy? Menekülj! - kezesség
Mivel ez is kérdés volt, hát itt a kezességvállalás krónikája zanzásítva, hogy követhető legyen. Természetesen a lényeges részek mind benne vannak, és mindenhez dokumentumokkal rendelkezem, vállalom érte, akár a törvény előtti felelősséget is.
Mivel ez a blog a nyilvánosságnak készül, és két jelenleg is élő cég gazdasági eseményeiről szól a mostani rész, ezért a cégek valóságos nevei helyett, a beruházási hitelfelvevőt nevezzük Hitelfelvevő Kft-nek, a kezességet nyújtót, meg Kezes bt-nek.
A bank neve, mivel már megemlítettük, marad az eredeti, vagyis OTP Bank.
Történetünk 2001-ben kezdődött, amikor is a Hitelfelvevő Kft egy számára nagy, de pénzügyileg fedezhető beruházásba kezdett. Sajnálatos módon a különböző hivatali eljárások miatt a beruházás nehézkesen zajlott, hosszabb időkre leállt, megakadt, és emiatt az eredeti összeg erősen megemelkedett, így a szorosan kiszámolt költségvetés felborult, és hitelfelvételt tett szükségessé, még 60 millió forint értékben.
Ehhez adott kezességet a Kezes Bt a saját ingatlanával, azzal a gondolattal, hogy a beruházás befejezésével, aminek az összértéke közel 450 millió forint, amiből csak az ingatlan, a banki értékbecslő szerint is 370 millió, és amire természetesen szintén jelzálogjogot jegyzett be a bank, a Kezes bt 100 milliós ingatlanán felül, kérni fogja a kezességének feloldását.
Hitelfelvevő Kft befejezte a beruházást, a Kezes bt kezdeményezte a banknál, hogy vegyék le a jelzálogot a saját ingatlanáról, hiszen az ekkora már 40 milliósra lefogyott hitelre a Hitelfelvevő Kft nagyságrendileg 500 milliós fedezete szerinte elégséges kellett, hogy legyen. A bank ezt megtagadta. Ezzel viszont a Kezes bt további fejlesztéseit is megakadályozta.
Nem tudom, hogy van-e valamilyen határa a fedezet és a kölcsön viszonyában, de az tény, hogy az ilyen túlbiztosítások gátjai lehetnek a normális gazdasági életnek, hiszen ez minimum 10-15-szörös fedezeti nagyságot jelent.
A Hitelfelvevő Kft 2005 februárjában, egy vitás számla és annak rossz kezelése miatt felszámolási eljárásba került, (ami fontos nem fizetésképtelenség miatt!), és a bank felszólította a Kezes bt, teljesen jogosan teljesítésre.
A Kezes bt jogásza felkérte a bankot, hogy először az adóssal próbálja a követelés rendezését lefolytatni, ami meg is történt, és a bank, mint jelzálog jogosult bejelentkezett hitelezőként, ezzel előre került a hitelezői listán, sőt a bank képviselője lett a Hitelezői Választmány elnöke, ami bizonyos felügyeleti jogosítványokkal is jár.
Természetesen ez a pozíció kötelezettségeket is jelent, hiszen a többi hitelező érdekét is képviselnie kellene, ehhez csak neki van igazán joga.
Sajnos a felszámolási eljárásban sorozatos törvénytelenségek, és bűncselemények történtek és történnek most is, emiatt a Hitelfelvevő Kft tulajdonosa hiába rendelkezik az összes jogos követelés kielégítésére elegendő anyagi fedezettel, és jelezte is fizetési szándékát minden hitelező, köztük az OTP bank felé, a felszámolást elrendelő bíró nem engedélyezi a megegyezést a tisztázásig.
Az, hogy ez az ügy idáig jutott, abban pontosan a banknak is benne van a keze, hiszen hiába figyelmeztette és kérte intézkedését, mit Hitelezői választmány vezetőjének, a szintén hitelező Kezes Bt, a bank semmit nem tett, ezzel is elősegítette ezt a törvénytelen állapotot.
Jelen pillanatban, 22 hónappal a felszámolási eljárás kezdete után sincs érvényes indító mérlege a felszámolónak, erre 45 napot biztosít a Csődtörvény, ennek következtében, az első évet lezáró köztesmérleg sem készült el.
Így a hitelezői követelések sem lehetnek érvényesek, mivel csak a benyújtott igények szerepelnek, de azok valóságtartalma ellenőrizhetetlen az adós nem létező mérlegében, ennek folytán a bírói megegyezési tiltás érthető.
Erre hívta fel több hitelező is a Választmány elnökének, az OTP bank kijelölt megbízottjának figyelmét, amire olyan válasz érkezett, hogy a választmány nem működik, és nem is fog.
Mivel a bíró felé viszont azt jelezték, hogy a választmány létező és élő, másik választmányt nem lehet alakítani, az erre irányuló kísérletet a bíróság a már meglévő, és az OTP bank vezette választmány tudatában nem vette figyelembe.
Így a felszámolási eljárás is húzódik, és hiába az adósi szándék a kiegyenlítésre, az nem történhet meg, sőt odáig jutott az ügy, hogy amennyiben a kezesen végrehajtják az összeget, csak olyan mértékben térülhet meg az eredeti adóstól a számára, amilyen be van jelentve, és nem a kamatokkal növeltre, hiszen a követelésre adott és jogvesztő 1 éves benyújtási határidő már rég lejárt.
Ennek megakadályozására a hitelezők részéről Hitelezői választmánynak lett volna lehetősége, élén a bankkal.
Hogy ez miért így történt, arra csak feltételezéseim vannak, amit nem irhatok le, mert az komoly gyanúsítás lenne, de azt sikerült kiharcolnom, hogy végre a mérleg miatt feljelentés születet, igaz, hogy a törvényi 45 napos határidő helyett, mostanában, közel 2 évvel később.
Természetesen ezt sem a bank megbízottja kezdeményezte, bár az elejétől kezdve tudomása volt arról, hogy ez is egy bűncselekmény, hanem e helyett, az őt, a tényekre felhívó Kezes bt ellen lépett.
Az, hogy annak ellenére nem foglalkozott az elvállalt feladatával, a hitelezők érdekének képviseletével a bank, az ő szempontjából talán érthető, hiszen a követelése többszörösen biztosított, mivel megelőzi a többi hitelezőt a sorban (jelzáloggal biztosított követelés), látja mint választmányi elnök, hogy a fedezet a sajátjára megvan, és még ott a kezes is.